× بستن تبلیغات
كدام اقلام قابل بازيافت نيستند؟

-
  • هر چقدر هم كه ما دوست داريم درست باشد، همه چيز را نمي توان بازيافت كرد.

  • مقررات و سيستم هاي بازيافت از كشوري به كشور ديگر و حتي از شهرداري به شهرداري ديگر متفاوت است.

  • دانستن چيزهايي كه قابل بازيافت نيستند ضروري است، زيرا اين اقلام در دفن زباله، سوخته يا در اقيانوس به پايان مي رسند.

در حالي كه همه ما مي توانيم قبول كنيم كه در وهله اول ايجاد نكردن زباله راه حل ايده آل است، بازيافت دوستدار محيط زيست ترين راه براي تصفيه زباله هايي است كه ايجاد مي كنيم .

متأسفانه، شيوه هاي بازيافت مي تواند از كشوري به كشور ديگر و حتي از شهري به شهر ديگر تغيير زيادي كند.

قوانين زيادي در مورد اينكه چه چيزهايي قابل بازيافت هستند و چه چيزهايي را نمي توان وجود دارد، وجود دارد و اين نمادهاي كوچك روي محصولات هميشه آن را واضح تر نمي كند.

از آنجايي كه بسيار پيچيده است، گاهي اوقات با قرار دادن اقلام غيرقابل بازيافت در سطل بازيافت، بيشتر آسيب مي‌رسانيم تا سود. و اگرچه ممكن است اين يك اشتباه بي‌گناه به نظر برسد، اقلام غيرقابل بازيافت مي‌توانند به كل دسته‌اي از مواد قابل بازيافت آسيب برسانند و حتي كل مراكز بازيافت را تعطيل كنند.

" اقلام غيرقابل بازيافت مي توانند به كل دسته مواد قابل بازيافت آسيب برسانند و حتي باعث تعطيلي كل مراكز بازيافت شوند "

براي جلوگيري از اين اتفاق، مهم است كه قوطي خود را در مورد مواردي كه قابل بازيافت نيستند آموزش دهيم. بنابراين، در اينجا ليستي از بهترين مواردي كه (تقريباً) هرگز بازيافت نمي شوند را معرفي مي كنيم :

بسته هاي خارو بار

فيل در اتاق، كيسه هاي پلاستيكي. اگر در سطل بازيافت پرتاب شوند، به ساير پلاستيك‌ها ختم مي‌شوند، اما مي‌توانند مشكلات زيادي در تأسيسات بازيافت ايجاد كنند، زيرا اغلب گير مي‌كنند و به تجهيزات بازيافت آسيب مي‌رسانند. به عنوان مثال، در مركز فناوري بازيافت در واشنگتن، اپراتورها مجبور مي شوند تقريباً هر دو ساعت يك بار عمليات را متوقف كنند تا سيستم كيسه هاي پلاستيكي را شستشو دهند. به همين دليل است كه تقريباً همه برنامه‌هاي بازيافت در كنار خيابان كيسه‌هاي پلاستيكي را نمي‌پذيرند .

استايروفوم

معمولاً از استايروفوم براي ظروف كناري استفاده مي شود. هميشه بايد از اين مواد اجتناب كرد و يكي از شناخته شده ترين مواد غير قابل بازيافت است. از پلي استايرن ساخته شده است، ماده اي كه زيست تخريب پذير نيست. بهترين راه حل اين است كه به طور كلي از استايروفوم به نفع مواد دوستدار زمين بيشتر اجتناب كنيد. هرچند ممكن است امكاناتي در نزديكي شما وجود داشته باشد كه آن را بپذيرند.

با ظهور همه‌گيري، جعبه‌هاي تحويلي بسيار محبوب شده‌اند.

با ظهور همه‌گيري، جعبه‌هاي تحويلي بسيار محبوب شده‌اند.

بسته بندي حباب

اگرچه بسته بندي حباب دار به آرامي ناپديد مي شود، در گذشته اگر بسته اي را به صورت آنلاين سفارش مي داديد - به احتمال زياد با اين بسته بندي پلاستيكي جادويي روبرو شده ايد.

متأسفانه، لايه نازك موجود در بسياري از پوشش‌هاي حباب‌دار مي‌تواند در ماشين‌هاي بازيافت گره بخورد.

علاوه بر اين، روكش حباب دار آنقدر سبك است كه ديدن پرواز آن در اطراف غيرمعمول نيست. نيازي به گفتن نيست كه احتمال زيادي وجود دارد كه اين ماده پرنده راه خود را به اقيانوس پيدا كند.

همه ما در دوران كودكي دوست داشتيم آنها را بيرون بياوريم، اما بهتر است از پوشيدن حباب‌ها اجتناب شود.

همه ما در دوران كودكي دوست داشتيم آنها را بيرون بياوريم، اما بهتر است از پوشيدن حباب‌ها اجتناب شود.

جعبه هاي پيتزا

blog-pizza.jpg

جعبه هاي پيتزا از نظر فني قابل بازيافت هستند و اغلب با مقواي بازيافتي ساخته مي شوند.

با اين حال، اگر متوجه شديد كه آنها بسيار كثيف و با تكه هاي غذا در سراسر آنها هستند، پس بهتر است آنها را در زباله قرار دهيد.

برعكس، اگر جعبه پيتزا كاملاً بدون چربي و پنير داريد، به سراغ سطل بازيافت برويد .

فنجان هاي قهوه خوري

شنيدن اين ممكن است سخت باشد زيرا آنها بسيار پراكنده هستند، اما فنجان هاي قهوه آماده قابل بازيافت نيستند. در حالي كه ليوان‌هاي كاغذي عمدتاً از كاغذ ساخته مي‌شوند، قابل بازيافت نيستند، زيرا در واقع با پلاستيك پوشانده شده‌اند - به اندازه پنج درصد در هر فنجان. به همين دليل، آنها به خمير تجزيه نمي شوند و به كاغذ بازيافتي تبديل نمي شوند. و زماني كه آنها هنوز بازيافت مي شوند، بازار زيادي براي آنها وجود ندارد، به اين معني كه فنجان هاي نوشابه، فنجان هاي قهوه و غيره در نهايت به زباله داني مي رسند.

دستمال دستمال استفاده شده

حوله هاي كاغذي، دستمال، بشقاب هاي كاغذي و دستمال كاغذي همه محصولات كاغذي هستند اما بر خلاف اكثر اقلام كاغذي، نمي توان آنها را بازيافت كرد. درست مانند جعبه هاي پيتزا، اين اقلام با ضايعات مواد غذايي، چربي ها و احتمالا مايعات بدن در تماس هستند و در طي فرآيند بازيافت به سختي تميز مي شوند. به همين دليل، آنها نبايد با ساير ضايعات كاغذي "تميز" مانند مجلات و كاغذ كپي باشند. هميشه آنها را به سطل زباله بيندازيد!

رسيدهاي كاغذي

بياييد اين را روشن كنيم: رسيدهاي كاغذي قابل بازيافت نيستند . از آنجايي كه آنها روي كاغذ حرارتي چاپ مي شوند، حاوي ماده شيميايي به نام بيسفنول-A هستند. اين ماده شيميايي در طول فرآيند بازيافت به راحتي از كاغذ جدا نمي شود، بنابراين رسيدهاي كاغذ بازيافت نمي شوند. براي جلوگيري از آلوده شدن ساير محصولات كاغذي در جريان بازيافت، مطمئن ترين روش اين است كه رسيدها را در سطل زباله بيندازيد!

قبض هاي كاغذي حاوي ماده شيميايي به نام بيسفنول-A هستند كه آنها را غيرقابل بازيافت مي كند

قبض هاي كاغذي حاوي ماده شيميايي به نام بيسفنول-A هستند كه آنها را غيرقابل بازيافت مي كند

اميدواريم اين ليست بتواند به شما در تصميم گيري آگاهانه تري در حين خريد كمك كند!

فراموش نكنيد كه اين مقاله را با دوستان يا نزديكان خود براي انتشار دانش به اشتراك بگذاريد!


:: موضوعات مرتبط :

:: برچسب ها : پلاستیک , یکبار مصرف ,
تاريخ : شنبه 10 ارديبهشت 1401 | 12:51 | نویسنده : محمد |